Belirti Gazetesi

BASIN ULUSLARIN ORTAK SESİDİR!
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

TEŞEKKÜR EDERİM

BELİRTİ GAZETESİ, YAYINLANMASINDA EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDER.

MİSAFİRLER BAYRAKLI SAYAÇZİYARET SAYISI TOPLAM

İMAM HATİPLİLER MEZUNİYET TÖRENİ

İMAM HATİPLİLER MEZUNİYET TÖRENİ

Tarih 12 Eylül 2015, 02:16 Editör Aydın YILDIZ

HABER : AYDIN YILDIZ Türkiye'de inanç özgürlüğü yeterli olmasa da insanlar farklı din ve inançtan eğitim görmeye devam ediyor. İmam Hatip Liseliler'de mezuniyet töreni düzenledi.

İMAM HATİPLİLER MEZUNİYET TÖRENİ

 
 
HABER : AYDIN YILDIZ
 
         
 
    Türkiye'de inanç özgürlüğü yeterli olmasa da insanlar farklı din ve inançtan eğitim görmeye devam ediyor. İmam Hatip Liseliler'de mezuniyet töreni düzenledi.
           
 
     Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) ve
 Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle düzenlenen,
"Uluslararası İmam Hatip Liseleri Mezuniyet Töreni" yapıldı.
 
   Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleşen törenin açılışı Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.
Diyanet İşleri ve Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, burada yaptığı konuşmada, 2006 yılında başlatılan Uluslararası İmam Hatip Liseleri Öğrenci Programı kapsamında Türkiye'de eğitim gören öğrencilerin İslam coğrafyasında yeniden kardeşlik ve barışı tesis edeceğini anlattı.
Programın bütün insanların ve İslam coğrafyasının umudu olduğunu vurgulayan Görmez, "Uluslararası İmam Hatip Liseleri Öğrenci Programı, Endülüs medeniyetini yeniden ihya edecektir. Bu program, bütün dünyaya renkleri, ırkları, kültürleri, coğrafyaları farklı ama imanları ile inanç değerleri aynı olan bir genç neslin, Türkiye'de yetişmesi için bir araya geldiği umut projesidir. Sevgili öğrenciler, acılar içerisinde kıvranan İslam coğrafyasının umudu olduğunuzun farkında olmanızı görmekten, büyük gurur ve onur duyuyorum" diye konuştu.
Mehmet Görmez, proje sayesinde yüz yıllardır kaybedilen, unutulan kardeşliklerin yeniden bir araya geldiğini ve aynı sofrayı paylaştığını söyledi.
      Türkiye'de eğitim gören öğrencileri birer elçi gibi gördüklerini ifade eden Görmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Program aynı zamanda büyük bir ilim, büyük bir iyilik hareketidir. Çünkü imam hatip lisesi modeli dünyaya farklı bir şeyi gösterdi. Neydi o farklı olan şey? Allah'ın ayetleriyle kainatın ayetlerini birbirinden ayırmadan ilim tahsil etmenin ne kadar büyük bir nimet olduğudur. Siz okullarınızda sabaha Allah'ın kerim kitabıyla başladınız, birazdan kendinizi kimya laboratuvarında gördünüz. Kur'an-ı Kerim'de okuduğunuz Kur'an ayetlerini kimya laboratuvarında incelemeye başladınız. Siyer kitaplarında efendimiz Muhammed Mustafa'nın rahmet mesajını okudunuz, fizik, matematik, hadis, fıkıh tahsil ettiniz. Sizler üniversite tahsilinizi tamamladıktan sonra kendi ülkelerinizde Afrika'da, Kamerun'da, Mogadişu'da, Senegal'de, Uganda'da, Mali'de ve daha birçok yerde imam hatip lisesi inşa ederken, bizler de inşallah yanınızda olacağız."
 
"Ufuklarınızı asla belli bir ülkeye, belli bir kıtaya göre çizmeyin"
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, geçtiğimiz günlerde Kudüs'e yaptığı ziyarette karşılaştığı sorunları öğrencilere anlatarak, "İslam dini ve İslam dünyası tarihin en zorlu süreçlerinden geçiyor. 6 günlük Kudüs ziyaretinden geliyorum ve oradaki kardeşlerinizin selamını getirdim. Özgürlükleri için sizlerin duasını bekliyorlar. Afrika, Asya ve diğer kıtalardaki kardeşleriniz umudunu size bağlamış vaziyette. Siz ufuklarınızı asla belli bir ülkeye, belli bir kıtaya göre çizmeyin. Sizler üretmeli, tüketmemelisiniz. Afrika'nın makus talihini yenmeli, sizin ürettiğiniz değerlerle Endülüs medeniyeti Batı'ya ışık saçmalı, bulunduğunuz bölgeleri yeniden ayağa kaldırmalısınız" ifadelerini kullandı.
     Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem de programa büyük önem verdiklerini kaydetti.
İslam ülkelerinin yeniden kaynaşmasında öğrencilerin gelecekte büyük katkı sağlayacağını belirten Erdem, program sayesinde Türkiye'de eğitim gören öğrencilerin, İslam dünyasının yeniden yakınlaşmasına, kaynaşmasına vesile olacağını kaydetti.
Dost ve kardeş ülkelerden gelerek burada eğitim gören öğrencilerin, toplumsal ve kültürlerarası zenginliğin de birer örneği olduğuna dikkati çeken Erdem, "Uluslararası İmam Hatip Liseleri Öğrenci Programı sayesinde ülkemizde bine yakın öğrenci eğitim görmekte. Bugüne kadar 686 öğrencimiz mezun oldu. Program bizim için çok önemli ve büyük önem veriyoruz. Bugün ise 155 öğrencimiz mezun oldu" bilgisini verdi.
       TDV Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin ise tek kalp, tek  hedef, tek ideal etrafında toplanan gençlerde ümmet kardeşliği örneğini gördüğünü söyledi.
TDV Mütevelli Heyeti adına çocuklara seslendiğini vurgulayan Bilgin, “Bu baş bu gövdede iken, bir tek nefes alıncaya kadar bu hizmetin arkasında ve yanında olacağımıza söz veriyoruz. Siz de bana şu sözü vereceksiniz. Bu güzel okullarımızda Hazreti Kuran’dan aldığınız o imanla, o ruh ile Hz. Muhammet (sas) o örnekliğiyle, gittiğiniz her yerde o mefküreyi o inancı temsil edeceğinize dair söz istiyorum” dedi. Bilgin, Türkiye Diyanet Vakfının 10 ülkede 16 eğitim kurumu olduğunu belirterek, “ Vakfımız, yurt dışından getirip Türkiye’de okuttuğu 3 bin 500 öğrencisiyle ve yurt dışındaki okullarımızda okuttuğumuz 2 bin 500 öğrencisiyle, Diyanet İşleri Başkanlığı’mızın önderliğinde yine yurt dışından getirip eğitim verdiğimiz 2 bin 500 kursiyeriyle İnşallah, Türkiye’nin değil, dünyanın geleceğini hep beraber Allah’ın izniyle inşa edeceğiz.” dedi.
   Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından hazırlanan gösteriler, davetlilerin beğenisine sunuldu. Uganda Başmüftüsü Şaban Ramazan Mubaje ile Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İsmail Palakoğlu'nun da katıldığı programın sonunda okul birincilerine çeşitli hediyeler verildi.
 

Bu haber 2607 defa okunmuştur.

Delicious 
  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

BİLİM-İLİM

NİKOLA TESLA'YI KAÇ KİŞİ TANIYOR?!

NİKOLA TESLA'YI KAÇ KİŞİ TANIYOR?! HABER : AYDIN YILDIZ Bilindiği gibi iyi olan kıskanılıyor ve dışlanıyor çoğu kez. Oysa meyve veren ağacı taşlayarak...

TARİH SAAT

ADALETLİ, BAŞARILI, NAMUSLU VE CESUR OLMAK!16 Mart 2019

TAKVİM

ANKET

BELİRTİGAZETESİ'Nİ İLK NEREDEN DUYDUNUZ!

Tüm Anketler

BELİRTİGAZETESİ AJANDA

          
                                                  
BELİRTİGAZETESİ AJANDA
 
BELİRTİGAZETESİ
TÜM OKURLARININ 2019 YILI'NI TEBRİK EDER
GELECEĞE UMUTLA BAKMALIYIZ! ANTARTİKA VE UZAY ÜSLERİMİZİ GELİŞTİRMELİYİZ!
ÜRETEN DÜNYA HALKLARIYLA BARIŞIK BAŞARILI BİR TÜRKİYE İÇİN EL ELE YENİ ZAFERLERE MERHABA DEMELİYİZ

MİSAFİR TANIMA

Bilgileriniz sistemimize kaydedilmektedir.

BELİRTİGAZETESİ'NDE YAYINLANAN HABER,YAZI,RESİM,KARİKATÜR VE BENZERİ ESERLERİN SORUMLULUĞU ÜRETENLERİNE VE YAYINLATANLARA AİTTİR!
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi