RSF CESUR ADIMLAR ATIYOR, DESTEK OLMAK TÜM İNSANLIK İÇİN GEREKLİ...!


Açıklama: HABER : AYDIN YILDIZ RSF (SINIR TANIMAYAN GAZETECİLER FEDERASYONU) DAYANIŞMA TALEBİ VE A.B.D. BAŞKANLIK SEÇİMİ SONRASI BASINA SANSÜR VE BASKI UYARISI!
Kategori: DERNEKLER (DEMOKRATİK K.Ö.)
Eklenme Tarihi: 17 Kasım 2021
Geçerli Tarih: 01 Aralık 2021, 13:41
Site: Belirti Gazetesi
URL: http://www.belirtigazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=172


RSF DEN DAYANIŞMA TALEBİ ÇAĞRISI

ABD BASINA SANSÜR VE BASKI UYARISI

 
 
 
 
HABER : AYDIN YILDIZ   
 

 

   Gerek Ortadoğu politikası gerekse iç işlerindeki olumsuzlukları nedeniyle büyük sıkıntı yaşayan Amerika Birleşik Devletleri (A.B.D.) hem kendi ülkesinde hem de Amerika dışından aldığı tepkide git gide fazlalaşıyor.  Donald J. Trump yönetimi ile tırmanışa geçen tepkilerin olumlu yönde gelişme olmazsa Amerika yönetimini daha da düşündüreceğe benziyor…! Bilhassa basın üzerindeki baskılar Basın Özgürlüğünü hatta insan temel hak ve özgürlüklerini tehtid etmekte baskı altına almakta. Başta Sınır Tanımayan Gazeteciler Federasyonu America temsilcileri olmak üzere bölgedeki bağımsız ve ilerici demokrat yayıncıların tepkisini toplamakta!

   Barack Hussein Obama yönetimi kendisinden önceki iktidarlar gibi A.B.D.’yi savunsa da kendi politikalarına uygun yatırımlar yapsa da uygulamalarında sertlikler olsa da Tramp yönetimi kadar tepki almamıştı. Sadece dışarıdan değil Amerika içinden de büyük tepki alarak çalışmalarını sürdüren mevcut A.B.D. Yönetimi ileriki günlerde daha da büyük sıkıntı yaşayacak gibi… Rusya Federasyonu ile rekabet içinde olduğu göz önünde bulundurulursa daha iyi daha güçlü olmak için çaba sarf edeceğe benziyor. Türkiye üzerinde de olumsuz etki oluşturan politikası bazı Arap ülkelerinin hoşuna gitsede işine gelsede bölgede gelecekte başta İsrail-Filisti ilişkileri yönünden de düşündürücü…!


             
 
 
 
    RSF (SINIR TANIMAYAN GAZETECİLER FEDERASYONU) DAYANIŞMA TALEBİ VE A.B.D. BAŞKANLIK SEÇİMİ SONRASI BASINA SANSÜR VE BASKI UYARISI!
 
    A.B.D. (Amerika Birleşik Devletleri)'nde yapılan seçimler sonrası basına ve muhaliflere kendisi gibi düşünmediği gerekçesiyle sansür ve baskı uygulanmasına karşı bilgilendirme uyarma ve dayanışma çağrısı yaptı.
 
 

Sevgili arkadaşım,

 

     Basın özgürlüğü burada Amerika Birleşik Devletleri'nde tehdit altında olduğunu ve durumun bizim düşündüğümüzden daha korkunç olabilir. en az 20 gazeteci Ağustos 2014'ten bu yana ABD'de tutuklandığını Sınır (RSF) Tanımayan Gazeteciler bildirdi.

 

      1 Şubat tarihinde Sadece geçen hafta, gazeteci Jenni Monet Dakota Erişim Boru Hattı protesto kapsayan tutuklandı. o kefaletle serbest olmasına rağmen, o geçmeleri suçlamasıyla karşı karşıya ve bir isyan çekici. Onun tutuklanması ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz burada olayların bu tür maalesef benzersiz değildir - özellikle Kuzey Dakota. Amy Goodman, Democracy Now ev sahibi! Morton County protestoları izlerken Eylül 2016 yılında tutuklandı. Ödüllü belgesel yapımcısı Deia Schlosberg onun suçlamalar düşürüldü önce sivil itaatsizlik eylemi filme yönelik Pembina County hapis 45 yıla kadar karşı karşıya.

 

     Jenni Monet aleyhindeki suçlamalar, basın özgürlüğünün ihlali olan ABD Anayasası ilk değişiklik için bir tehdit ve her yerde gazeteciler için bir güvensiz ve tehlikeli bir ortam yaratmak. ABD'de jailing ve gazetecilerin susturulması bu ülkede tehlikeli bir emsal teşkil ve diğer ülkelerdeki gazeteciler için benzer bir eğilim teşvik edebilir. Gazeteciler halka haber sağlama sorumluluğunu taşırlar. Bu, herhangi bir demokratik toplumda temel bir haktır.

   Sınır Tanımayan Gazeteciler bu hakkı savunmak Yardım. Sizin katkınız doğrudan yurtiçinde ve yurtdışında gazetecileri desteklemek çabalarımızda bize yardımcı olur.

 

 

İçtenlikle,

 

RSF Takımı