Belirti Gazetesi

BASIN ULUSLARIN ORTAK SESİDİR!
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

TEŞEKKÜR EDERİM

BELİRTİ GAZETESİ, YAYINLANMASINDA EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDER.

MİSAFİRLER BAYRAKLI SAYAÇZİYARET SAYISI TOPLAM

NÜFUS CÜZDANI DEĞİŞTİRMEK, BİLMEYENLER İÇİN...!

Tarih 06 Mayıs 2014, 15:38 Editör Aydın YILDIZ

Yakın zanamda dijital kimliklerin (Nüfus Cüzdanları) dağıtılması beklenen ülkemizde eskisi gibi formalite sıkıntısı da olmayacak. Nüfus Hizmetleri Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğe göre formaliteye gerek kalmadan nüfus idaresine gidilerek nüfus cüzdanı değiştirilebiliyor.

NÜFUS CÜZDANI DEĞİŞTİRMEK,
 
BİLMEYENLER İÇİN...!
 
    Yakın zanamda dijital kimliklerin (Nüfus Cüzdanları) dağıtılması beklenen ülkemizde eskisi gibi formalite sıkıntısı da olmayacak. Nüfus Hizmetleri Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte yapılan bir değişiklik ile formaliteye gerek kalmadan sadece nüfus idaresine gidilerek nüfus cüzdanı değiştirilebiliyor. 
 

         Nüfus Hizmetleri Kanununun Uygulanmasına ilişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 10 Temmuz 2008 tarihli ve 26932 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti.
Söz konusu Yönetmelik ile Nüfus Hizmetleri Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 128 inci maddesi değiştirilmişti.
     Yapılan değişikteki temel amaç; vatandaşlarımızın nüfus cüzdanını ibraz etmesi halinde, başkaca bir formaliteye gerek kalmadan herhangi bir nüfus idaresinden nüfus cüzdanının değiştirilmesidir. Artık vatandaşlarımız 2 adet vesikalık resim ve nüfus cüzdanı ile müracaat etmeleri halinde başka bir belgeye gerek kalmaksızın nüfus cüzdanını kolaylıkla değiştirebilecektir.
     Vatandaşın nüfus cüzdanının kayıp olması durumunda ise yerleşim yeri veya diğer adresin bulunduğu muhtarlıktan ya da resmi bir kurumda çalışması halinde kurumca onaylanmış nüfus cüzdanı talep belgesi ile yerleşim yeri veya diğer adresinin bulunduğu nüfus müdürlüğünden nüfus cüzdanı alması mümkün hale gelmiştir.
    Yönetmelik değişikliğine yönelik uygulamanın başlatılması konusunda Dışişleri Bakanlığına ve valiliklere 10/7/2008 tarihli ve 2008/5 nolu genelge gönderilmiştir.

                              İçişleri Bakanlığı; 10.07.2008

Bu haber 1757 defa okunmuştur.

Delicious 
  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ARŞİV

MAHZUNİ YOLUNDA BİR MAHSUNİ; MAHZUNİ ŞEÇER

MAHZUNİ YOLUNDA BİR MAHSUNİ; MAHZUNİ ŞEÇER RÖPORTAJ - FOTOĞRAF : AYDIN YILDIZ Mahzuni Şerif yolunda yürümeye çalışan bir sanatçı olan Mahsuni Seçer, 1975 Toka...

RUSYA DEVLETBAŞKANI VLADİMİR PUTİN, DAYANIŞMADAN YANA

RUSYA DEVLETBAŞKANI VLADİMİR PUTİN, DAYANIŞMADAN YANA HABER : AYDIN YILDIZ Daha önce ülkem ze gelen ve Anıtkabir ziyaretinde bulunan RUSYA DEVLETBAŞKANI VLADİMİR PU...

TARİH SAAT

ADALETLİ, BAŞARILI, NAMUSLU VE CESUR OLMAK!16 Mart 2019

TAKVİM

ANKET

BELİRTİGAZETESİ'Nİ İLK NEREDEN DUYDUNUZ!

Tüm Anketler

BELİRTİGAZETESİ AJANDA

          
                                                  
BELİRTİGAZETESİ AJANDA
 
BELİRTİGAZETESİ
TÜM OKURLARININ 2019 YILI'NI TEBRİK EDER
GELECEĞE UMUTLA BAKMALIYIZ! ANTARTİKA VE UZAY ÜSLERİMİZİ GELİŞTİRMELİYİZ!
ÜRETEN DÜNYA HALKLARIYLA BARIŞIK BAŞARILI BİR TÜRKİYE İÇİN EL ELE YENİ ZAFERLERE MERHABA DEMELİYİZ

MİSAFİR TANIMA

Bilgileriniz sistemimize kaydedilmektedir.

BELİRTİGAZETESİ'NDE YAYINLANAN HABER,YAZI,RESİM,KARİKATÜR VE BENZERİ ESERLERİN SORUMLULUĞU ÜRETENLERİNE VE YAYINLATANLARA AİTTİR!
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi