Belirti Gazetesi

BASIN ULUSLARIN ORTAK SESİDİR!
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

TEŞEKKÜR EDERİM

BELİRTİ GAZETESİ, YAYINLANMASINDA EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDER.

MİSAFİRLER BAYRAKLI SAYAÇZİYARET SAYISI TOPLAM

Adalet anlayışına bakın!

Tarih 10 Nisan 2014, 15:31 Editör Aydın YILDIZ

Adalet anlayışına bakın!

İŞTE ÜLKEMİZ TÜRKİYE'NİN ADALET ANLAYIŞI..!

HABER: AYDIN YILDIZ

     Yoksulsunuz paranız yok ve haksızlığa uğradınız neyapacaksınız?  Yeni yasaya göre ortalaması 700 TL. olan dava açma ücreti bulamazsak nasıl dava açacağız ve kendimizi savunacağız? 01 Ekim 2011 tarihi itibariyle yürürlüğe giren  6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu (HMK) gereği yoksulsan adaletten paran kadar yararlanabilirsin. Bu yasanın yürürlüğe girmesiyle, yargının hızlandırılmasının amaçlandığı ileri sürülüyor. Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi tarafından yapılan açıklamada yoksul insanlarında savunma hakkına sahip olması gerektiği ve adaletten adil bir şekilde yararlanması savunuldu.

BASINA VE HALKIMIZA

 

 Yıl                                          : 2011

Net Asgari Ücret                : 599,21 TL. ( Asgari Geçim İndirimi hariç )

Sigortalı Çalışan Sayısı   : 9 milyon 574 bin 874 ( 2010 verileri )

Asgari Ücretli Sayısı         : 3 milyon 046 bin  ( Sigortalıların %41,1’i ).

Dava Açma Parası             : 700 TL. (Ortalama)

 

01 Ekim 2011 tarihi itibariyle 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu (HMK) yürürlüğe girdi. Bu yasanın yürürlüğe girmesiyle, yargının hızlandırılmasının amaçlandığı ileri sürülüyor.

 Evet. Binlerce dar gelirli vatandaş bu dava giderlerini ödeyemeyeceği için dava açmayacağından, mahkemelerdeki dava sayısı ve hâkimlerin iş yükü azalacak, dolayısıyla da yargının işleyişi hızlanacaktır!

 

Yeni hukuk usul yasası, birçok zorlukla dava açan yoksul halkın mahkemelerde hak aramasının daha da zorlaştırılması anlamına geliyor. Belki de hak aramaktan vazgeçmesi…

 Bu yasaya paralel olarak 30 Eylül 2011 tarihli ve 28070 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan tarifelerle, 2011 yılı için gider kalemlerinin miktarları belirlenmiştir. On günlük uygulamayla gördüğümüz üzere, Türkiye Cumhuriyeti yargısı da, Amerikan modeli denilen bu paralı yargı sistemine hızla adapte olmuştur. Yoksulların adli yardım isteklerine –devlet kasasından para eksilmesin mantığıyla-  bin bir zorluk çıkaran yargı erki, yoksulların cebinden çıkacak para konusunda bu kadar cimri değildir. Adli yardım istekleri söz konusu olduğunda tapu kaydı, vergi dairesi kaydı, ekonomik sosyal durum araştırması, fakirlik belgesi, sigorta kaydı vs. birçok bürokrasi icat eden yargı anlayışı, vatandaşın cebine el atarken hiç bürokrasi aramamaktadır.

 Hâlbuki yargının hızlı işlemesinin yolu, yoksulun ücretine, hak arama özgürlüğüne saldırmaktan geçmez. Biliyoruz ki yargı işleyişi bu mantıkla yine hızlanmayacak, davalar yıllarca sürecektir.

 Mekân ve çalışma şartları iyileştirilmeden, hâkim-savcı, kalem personeli sayısı ve adalete ayrılan bütçe ciddi anlamda artırılmadan ve zihniyet değiştirilmeden yargının işleyişi hızlanamaz.

 Yargının yavaş işlemesi, bugüne kadar masrafların eksik ya da geç ödenmesinden kaynaklanmadı. Bir hâkimin yılda ortalama bin dosyaya baktığı, kalem personeli sayısının oldukça yetersiz olduğu, duruşma aralarının üç dört ayı bulduğu bir yargı düzeninde, dava masrafları baştan alınıyor diye yargı hızlanmaz.

 Biz, bu her kamu hizmetini müştericilik anlayışıyla yönetenleri tanıyoruz. Bu zihniyet, kısa bir süre önce de, ceza mahkemelerinde temyiz harcı adı altında bir uygulama başlatmıştı. Bu harçlarını ödeyemeyenler, aldıkları cezalarla kalıyor.

 İnsanlar daha az hak arasın, bütçeye katkı olsun diye paralı adalet anlayışını getirenler, yargıyı böyle hızlandıracaklarını sanıyorlar. Aylarca sonra kullanılacak bir parayı bugünden peşinen alıp o paranın nemasından faydalanmanın adı yargı işleyişinin hızlandırılması olarak adlandırılamaz. Türkiye’de yılda ortalama 2,5 – 3 milyon dava görülmektedir. Her dava için ortalama 600 TL harç ve gider alındığı düşünüldüğünde, yılda 1.500.000 TL’lik ciddi bir bütçe oluşmaktadır.

 Genellikle yoksul ailelerden gelip, zor ekonomik koşullardan geçerek hâkimlik mesleğini seçenlerin, en çok da yoksulları olumsuz etkileyecek bu düzenlemeyi hiçbir eleştiri getirmeden uygulamaları şaşırtıcıdır.

 Yine ülkemiz barolarının ve barolar birliğinin de hak arama özgürlüğü önündeki bu engele karşı ses çıkarmamış olması da anlaşılır değildir.

 Parası olana sağlık, parası olana eğitim anlayışından sonra getirilen ‘parası olana adalet’ anlayışı, hastaneler ve okullardan sonra adliyelerin de ticarethanelere dönüşmesi anlamına gelmektedir.

 Çağdaş Hukukçular Derneği olarak, hak arama özgürlüğüne saldırı niteliğindeki bu yasal düzenlemelere karşı mücadele etmeyi, her fırsatta yoksulların hak arama mücadelesinin yanında olacağımızı ifade ederiz.

 Saygılarımızla. 13 Ekim 2011

 

 

Çağdaş Hukukçular Derneği

İzmir Şubesi

                              Bu haber güncellenmeden önce 500 defa okunmuştur.

Bu haber 3481 defa okunmuştur.

Delicious 
  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HUKUK - ADALET

HAKLARIMIZI BİLİYORMUYUZ?

HAKLARIMIZI BİLİYORMUYUZ? HAKLARIMIZI BİLİYORMUYUZ? İNSAN HAKLARI DERNEĞİ HATIRLATIYOR!

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE HAYIR!

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE HAYIR! HABER : AYDIN YILDIZ SİVAS SAĞLIK ve SOSYAL HİZMET EMEKÇİLERİ SENDİKASI KADINA YÖNELİK ŞİDDETE HAYIR VİDEOSU YAYINL...

TARİH SAAT

ADALETLİ, BAŞARILI, NAMUSLU VE CESUR OLMAK!16 Mart 2019

TAKVİM

ANKET

BELİRTİGAZETESİ'Nİ İLK NEREDEN DUYDUNUZ!

Tüm Anketler

BELİRTİGAZETESİ AJANDA

          
                                                  
BELİRTİGAZETESİ AJANDA
 
BELİRTİGAZETESİ
TÜM OKURLARININ 2019 YILI'NI TEBRİK EDER
GELECEĞE UMUTLA BAKMALIYIZ! ANTARTİKA VE UZAY ÜSLERİMİZİ GELİŞTİRMELİYİZ!
ÜRETEN DÜNYA HALKLARIYLA BARIŞIK BAŞARILI BİR TÜRKİYE İÇİN EL ELE YENİ ZAFERLERE MERHABA DEMELİYİZ

MİSAFİR TANIMA

Bilgileriniz sistemimize kaydedilmektedir.

BELİRTİGAZETESİ'NDE YAYINLANAN HABER,YAZI,RESİM,KARİKATÜR VE BENZERİ ESERLERİN SORUMLULUĞU ÜRETENLERİNE VE YAYINLATANLARA AİTTİR!
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi