Belirti Gazetesi

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

TEŞEKKÜR EDERİM

BELİRTİ GAZETESİ, YAYINLANMASINDA EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDER.

MİSAFİRLER BAYRAKLI SAYAÇZİYARET SAYISI TOPLAM

SİVAS ADLİYESİ BASIN ODASI HAYIRLI OLSUN

SİVAS ADLİYESİ BASIN ODASI HAYIRLI OLSUN

Tarih 16 Ocak 2015, 14:53 Editör Aydın YILDIZ

HABER : AYDIN YILDIZ Sivas Adliyesi bünyesinde oluşturulması kararlaştırılan BASIN ODASI hayırlı olsun. Emeği geçen herkesi kutlar teşekkür ederiz. Sivas için bir gurur vesilesidir.

SİVAS ADLİYESİ BASIN ODASI HAYIRLI OLSUN

 
 
 
HABER : AYDIN YILDIZ
 
 
     Sivas Adliyesi bünyesinde oluşturulması kararlaştırılan BASIN ODASI hayırlı olsun. Emeği geçen herkesi kutlar teşekkür ederiz. Sivas için bir gurur vesilesidir. Biz haberciler olarak basın yayın alanında başta olmak üzere halkın-kamuoyunun haber alma bilgi edinmesinin önündeki engeller ve sınırların tümüyle kalkması en büyük temennimiz olmakla birlikte Sivas Adliyesi'nde Basın Odası oluşturulması Türkiye Demokrasisi açısından büyük adımdır. Hem bilgi edinmeyi kolaylaştıracak hemde farklılıkları birarada inceleme olanağı bulunacak. Tek taraflı karar verilmesi önlenecek doğru habere ulaşmak kolaylaşacak tek taraflı bilgi çoğu kez yanıltabiliyor.
 
   Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı'nın konuyla ilgili yaptığı açıklamayı aşağıda yayınlıyorum;
 
 
     Sivas adliyesinde basın sözcülüğü uygulaması başladı
Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, örnek bir uygulamaya imza attı. Basın mensupları için adliyede bir basın odası tahsis eden İrcal, gazetecilerin haberi kaynağından; doğru ve hızlı bir şekilde alabilmesi için de ‘basın sözcülüğü’ uygulaması başlattı.
 
    SİVAS– Sivas’ta basın mensupları bundan sonra adli konularda haber olma konusunda sıkıntı yaşamayacak. Birçok ilde, özellikle adli vakalarda; yaptığı haberin bilgi ve belgelerine ulaşmada sorun yaşayan basın mensupları, Sivas’ta bu problemlerle karşılaşmayacak. Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bu uygulaması diğer illere de örnek teşkil edecek. Başsavcılık, adli konularda basının doğru haber alması için adliyede ‘basın sözcülüğü’ uygulaması başlattı. Böylece gazeteciler, bundan sonra haberi kaynağından öğrenecek. Başsavcılık, basın mensupları için de adliye binası içinde bir de oda tahsis etti.
     Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, adli konularda basının bilgilendirilmesi; doğru haber alma ve verme konularında uygulamaya koydukları ‘Basın Sözcülüğü’nün gazetecilerin işlerini yapmalarını kolaylaştıracağını söyledi. Başsavcı Murat İrcal, bu kapsamda; adliyenin birinci katında bulunan bir odanın da ‘basın odası’ olarak tahsis edildiğini müjdeledi. İrcal, “Ayrıca adliyemizin bilgi vereceği konularda bilgi istemi doğduğunda Sivas Adliyesi Denetimli Serbestlik Müdürü İsmail Aslan’a ve bu müdürlük personeline müracaat edilmesi ve bilgi istenen hususların bildirilmesi halinde Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı'nın internet sitesi üzerinden yazılı; ayrıca gerekirse Cumhuriyet Başsavcısı ve Cumhuriyet Başsavcı Vekilince veya görevlendireceği personel tarafından sözlü olarak basın açıklaması yapılacak.” diye konuştu.
     Amaçlarının; basın mensuplarının doğru haberi, hızlı bir şekilde kaynağından alması olduğunu kaydeden Başsavcı İrcal, gazetecilerin soruşturmanın asıl sahibinden bilgi alamayınca yanlış ifadeler kullanmak durumunda kaldığını ve kamuoyuna doğru haberlerin verilmediğini aktardı. Gazetecilerin doğru bilgiye ulaşamadığı için yanlış yerlere ulaştığını ve temeli sağlam olmayan bilgilerle yaptığı haberlerin yürütülen davaları da olumsuz etkileyebildiğine dikkat çeken İrcal, “Bu uygulamayla gazetecilerin bilgiye ulaşmasını kolaylaştırıyoruz” dedi.
İrcal, basın mensuplarının adliye binasında dinlenmelerini sağlayacak ve çalışmalarını kolaylaştıracak basın odasının da bilgisayar, yazıcı gibi eksiklerinin en kısa zamanda tamamlanacağını sözlerine ekledi.

Bu haber 2808 defa okunmuştur.

Delicious 
  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HUKUK - ADALET

HAKLARIMIZI BİLİYORMUYUZ?

HAKLARIMIZI BİLİYORMUYUZ? HAKLARIMIZI BİLİYORMUYUZ? İNSAN HAKLARI DERNEĞİ HATIRLATIYOR!

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE HAYIR!

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE HAYIR! HABER : AYDIN YILDIZ SİVAS SAĞLIK ve SOSYAL HİZMET EMEKÇİLERİ SENDİKASI KADINA YÖNELİK ŞİDDETE HAYIR VİDEOSU YAYINL...

TARİH SAAT

ADALETLİ, BAŞARILI, NAMUSLU VE CESUR OLMAK!16 Mart 2019

TAKVİM

ANKET

BELİRTİGAZETESİ'Nİ İLK NEREDEN DUYDUNUZ!

Tüm Anketler

BELİRTİGAZETESİ AJANDA

          
                                                  
BELİRTİGAZETESİ AJANDA
 
BELİRTİGAZETESİ
TÜM OKURLARININ 2019 YILI'NI TEBRİK EDER
GELECEĞE UMUTLA BAKMALIYIZ! ANTARTİKA VE UZAY ÜSLERİMİZİ GELİŞTİRMELİYİZ!
ÜRETEN DÜNYA HALKLARIYLA BARIŞIK BAŞARILI BİR TÜRKİYE İÇİN EL ELE YENİ ZAFERLERE MERHABA DEMELİYİZ

MİSAFİR TANIMA

Bilgileriniz sistemimize kaydedilmektedir.

BELİRTİGAZETESİ'NDE YAYINLANAN HABER,YAZI,RESİM,KARİKATÜR VE BENZERİ ESERLERİN SORUMLULUĞU ÜRETENLERİNE VE YAYINLATANLARA AİTTİR!
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi